The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.
Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer: Thus 24.0 g of
would be needed.
Explanation:
To calculate the moles :
According to stoichiometry :
1 mole of
require = 2 moles of
Thus 0.1875 moles of
will require=
of
Mass of
Thus 24.0 g of
would be needed to completely react with 6.00 g of
such that all reactants could be consumed.
Molecules containing a large number of hydroxyl groups are soluble in water. Molecules which contains the functional group hydroxyl or -OH are called alcohols. Water and alcohols share some similar properties. One would be its polar properties. Alcohols are polar molecules as they contain a partial positive and partial negative end. Making them to be miscible in water. The hydroxyl groups in alcohol are capable of forming hydrogen bonds with the water molecules and with other alcohols. As the number of the hydroxyl groups increases, the polarity of the molecule would also increase making it more soluble in water.
Answer:
a) 68.9 b/ ft²
b) 57.416
Explanation:
Volume of the cylindrical open container V = 5 gal
= (5)(231)
= 11155 in³
different diagrammatic expression has been shown in the attached file below for clear understanding.
Area A = 120 in²
V = hA
= 
= 9.625 in
Upward acceleration , 





= 68.9 b/ ft²
b) The flowchart for the resultant force is shown in the diagram below:
with that:



Thus, the resultant force that the container exert on the floor of the elevator during this acceleration = 57.416