Explanation:
The atoms are chemically bonded together, and they retain their individual physical and chemical properties.
Answer:
<span>23.6
g carbon dioxide comes from 8.6 g of CH4 or 10.7 g carbon dioxide comes from
15.6 g O that means the 15.6 g of oxygen is still the limiting reactant because
it gets used up and only makes 10.7 g of CO2. </span>
Explanation:
1) Balanced chemical equation:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2) mole ratios:
1 mol CH₄ : 2mol O₂ : 1 mol CO₂ : 2 mol H₂O
3) molar masses
CH₄: 16.04 g/mol
O₂: 32.0 g/mol
CO₂: 44.01 g/mol
4) Convert the reactant masses to number of moles, using the formula
number of moles = mass in grams / molar mass
CH₄: 8.6g / 16.04 g/mol = 0.5362 moles
<span />
O₂: 15.6 g / 32.0 g/mol = 0.4875 moles
5) If the whole 0.5632 moles of CH₄ reacted that yields to the same number of moles of CO₂ and that is a mass of:
mass of CO₂ = number of moles x molar mass = 23.60 g of CO₂
Which is what the first part of the answer says.
6) If the whole 0.4875 moles of O₂ reacted that would yield 0.4875 / 2 = 0.24375 moles of CO₂, and that is a mass of:
mass of CO₂ = 0.4875 grams x 44.01 g/mol = 10.7 grams of CO₂.
Which is what the second part of the answer says.
7) From the mole ratio you know infere that 0.5362 moles of CH₄ needs more twice number of moles of O₂, that is 1.0724 moles of O₂, and since there are only 0.4875 moles of O₂, this is the limiting reactant.
Which is what the chosen answer says.
8) From the mole ratios 0.4875 moles of O₂ produce 0.4875 / 2 moles of CO₂, and that is:
0.4875 / 2 mols x 44.01 g/mol = 10.7 g of CO₂, which is the last part of the answer.
Answer:
The possible structures are ketone and aldehyde.
Explanation:
Number of double bonds of the given compound is calculated using the below formula.

=Number of double bonds
= Number of carbon atoms
= Number of hydrogen atoms
= Number of nitrogen atoms
The number of double bonds in the given formula - 

The number of double bonds in the compound is one.
Therefore, probable structures is as follows.
(In attachment)
The structures I and III are ruled out from the probable structures because the signal in 13C-NMR appears at greater than 160 ppm.
alkene compounds I and II shows signal less than 140 ppm.
Hence, the probable structures III and IV are given as follows.
The carbonyl of structure I appear at 202 and ketone group of IV appears at 208 in 13C, which are greater than 160.
Hence, the molecular formula of the compound
having possible structure in which the signal appears at greater than 160 ppm are shown aw follows.
Answer:
1.73 atm
Explanation:
Given data:
Initial volume of helium = 5.00 L
Final volume of helium = 12.0 L
Final pressure = 0.720 atm
Initial pressure = ?
Solution:
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ × 5.00 L = 0.720 atm × 12.0 L
P₁ = 8.64 atm. L/5 L
P₁ = 1.73 atm
Hello!
To find the amount of atoms that are in 80.45 grams of magnesium, we will need to know Avogadro's number and the mass of one mole of magnesium.
Avogadro's number is 6.02 x 10^23 atoms, and one mole of magnesium is equal to 24.31 grams.
1. Divide by one mole of magnesium
80.45 / 24.31 = 3.309 moles (rounded to the number of sigfigs)
2. Multiply moles by Avogadro's number
3.309 x (6.02 x 10^23) = 1.99 x 10^24 (rounded to the number of sigfigs)
Therefore, there are 1.99 x 10^24 atoms in 80.45 grams of magnesium.