It is less
effective to wash an insoluble precipitate with 15 ml of water once than it is
to wash the precipitate with 3 ml of water 5 times because commonly, when you
clean an <span>indissoluble
precipitate with water, the water will not be completely saturated with
contaminates. Therefore, the absorption of the contaminates would lower with
each wash, since if you only washed it once with a bigger amount or volume of
water, it’d become less contaminated with the wash water but it wouldn’t get
rinsed numerous times.</span>
<h3>
Answer:</h3>
0.699 mole CaCl₂
<h3>
Explanation:</h3>
To get the number of moles we use the Avogadro's number.
Avogadro's number is 6.022 x 10^23.
But, 1 mole of a compound contains 6.022 x 10^23 molecules
In this case;
we are given 4.21 × 10^23 molecules of CaCl₂
Therefore, to get the number of moles
Moles = Number of molecules ÷ Avogadro's constant
= 4.21 × 10^23 molecules ÷ 6.022 x 10^23 molecules/mole
= 0.699 mole CaCl₂
Hence, the number of moles is 0.699 mole of CaCl₂
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Answer:
Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]
Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]
Explanation:
An amphoteric substance as HSO₃⁻ is a substance that act as either an acid or a base. When acid:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ H₃O⁺(aq) + SO₃²⁻(aq)
And Ka, the acid dissociation constant is:
<h3>Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]</h3><h3 />
When base:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ OH⁻(aq) + H₂SO₃(aq)
And kb, base dissociation constant is:
<h3>Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]</h3>