Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
Explanation:
A volatile substance is defined as the substance which can easily evaporate into the atmosphere due to weak intermolecular forces present within its molecules.
Whereas a flammable substance is defined as a substance which is able to catch fire easily when it comes in contact with flame.
Hence, when we heat a flammable or volatile solvent for a recrystallization then it should be kept in mind that should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames so that it won't catch fire.
And, you should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Thus, we can conclude that following statements are correct:
- You should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames.
- You should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Using a more concentrated HCl solution and Crushing the CaCO₃ into a fine powder makes the reaction to occur at a faster rate.
<u>Explanation:</u>
CaCO₃(s) + 2HCl(aq) → CaCl₂(aq) + H₂O(aq) + CO₂(g)
When calcium carbonate reacts with hydrochloric acid, it gives out carbon-dioxide in the form of bubbles and there is a formation of calcium chloride in aqueous medium.
The rate of the reaction can be increased by
- Using a more concentrated HCl solution
- Crushing the CaCO₃ into a fine powder
When concentrated acid is used instead of dilute acid then the reaction will occur at a faster rate.
When CaCO₃ is crushed into a fine powder then the surface area will increases thereby increasing the rate of the reaction.
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar