Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
The answers are "t<span>ails of comets, the ionosphere, and a neon sign." or options A, D, and E. Tails of comments are mainly made of plasma. Ice cubes are examples of a solid. A gas fire key word gas is example of a gas. The ionosphere is also mainly made of plasma. A neon sign uses plasma in order to work. A flashlight uses a light bulb which isn't a example of plasma therefore thats a no.
Hope this helps!
</span>
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N
Rydberg Eqn is given as:
1/λ = R [1/n1^2 - 1/n2^2]
<span>Where λ is the wavelength of the light; 2626 nm = 2.626×10^-6 m </span>
<span>R is the Rydberg constant: R = 1.09737×10^7 m-1 </span>
<span>From Brackett series n1 = 4 </span>
<span>Hence 1/(2.626×10^-6 ) = 1.09737× 10^7 [1/4^2 – 1/n2^2] </span>
<span>Some rearranging and collecting up terms: </span>
<span>1 = (2.626×10^-6)×(1.09737× 10^7)[1/16 -1/n2^2] </span>
<span>1= 28.82[1/16 – 1/n2^2] </span>
<span>28.82/n^2 = 1.8011 – 1 = 0.8011 </span>
<span>n^2 = 28.82/0.8011 = 35.98 </span>
<span>n = √(35.98) = 6</span>
Answer:
Upper F subscript 2 (g) plus upper C a (s) right arrow with delta above upper C a upper F subscript 2 (s).
Explanation:
This is a chemical reaction problem.
In expressing any chemical reaction, we need to understand that there are reactants and products.
- The reactants are the species on the left hand side that are combining.
- The products are the species on the right hand side that are formed.
- Every chemical reaction is obeys the law of conservation of matter i.e equal number of matter on both sides.
Using the statement of this problem, we can deduce that;
Reactants are Fluorine gas and Calcium metal
Product is Calcium Fluoride
Note: A metal is a solid(s) and powder is a solid(s). A gas is denoted as (g). They depict the state of the species reacting.
F₂
+ Ca
→ CaF₂
We can see that equal number of atoms are on both sides of the expression.