<span>Displaced volume :
</span>Final volume - <span>Initial volume
</span>13.45 mL - 12.00 mL => 1.45 mL
Mass = 4.50 g
Therefore:
density = mass / volume
D = 4.50 / 1.45
<span>D = 3.103 g/mL </span>
Adhesion describes water's attraction to other substances.
The term Adhesion refers to the tendency of particles or surfaces which are not similar to cling to one another. So basically, the adhesion occurs in water when the water is attracted or cling to other substance not similar to water.
0.355M x 0.0282L= 0.01 moles of H2SO4. Remember sulphuric acid is diprotic so it will release 2 from each molecule.
<span>So moles of protons = 0.01 x 2 = 0.02 moles of H+ </span>
<span>For neutralization: moles H+ = moles OH- </span>
<span>Therefore moles of NaOH = 0.02 </span>
<span>conc = moles / volume </span>
<span>Conc NaOH = 0.02 / 0.025L = 0.8M </span>
We are asked to calculate the number of moles in a given mass of a substance. To be able to calculate it, we need the molar mass of the substance. For (NH4)2Cr2O7, the molar mass would be <span>252.07 g/mol. We calculate as follows:
0.025 g </span>(NH4)2Cr2O7 ( 1 mol / 252.07 g ) = 0.0001 mol <span>(NH4)2Cr2O7
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600