The molar mass of anhydrous Na₂SO₄ = [2(23) + 32 + 4(16)]
= 142 g/mol
If the molar mass of hydrated Na₂SO₄ = 322 g/mol
Since hydrated salt = Anhydrous Salt + Water
Then the mass of hydration (Water)= 322 g/mol - 142 g/mol
= 180 g/mol
Since the molar mass of water itself is 18 g/mol
⇒ Moles of water = 180 g/mol ÷ 18g/mol
= 10
Thus n = 10; the formula of the hydrated salt is Na₂SO₄ · 10H₂O (Sodium Sulphate Decahydrate)
The middle carbon is 4-degree since it is attached to 4 carbons. All other carbons are 1-degree since they are attached to only 1 carbon.
Hydrogens attached with 1-degree carbon are all same. Hydrogen are often refereed to as protons. No carbon is attached to 4-degree carbon. So all hydrogens in this structure are same.
This structure is called
NeoPentane
The net ionic equation of borax hydrolysis would be:
<span>Na2B4O7 + 7H2O-----------------> 2 NaOH + 4 H3BO3
</span>
Wherein 2 moles of sodium hydroxide and 4 moles of boric acid are produced by the hydrolysis.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
The NMR spectrum that corresponds best to p-bromoaniline is the one that is attached in the image below.
Explanation:
For the p-bromoaniline 3 types of hydrogen are observed. The first signal that appears at 3.7 ppm would be from the hydrogens of the NH2 group, the hydrogens in ortho position with respect to the NH2 group give a double at approximately 6.54 ppm, and finally the characteristic 7.21 ppm signal is observed for the hydrogens in meta position with with respect to the NH2 group.
Bonds of two atoms of equal electronegativity are nonpolar covalent bonds.
Your second sentence is identical to the first sentence; I'll bet the second sentence is "Bonds between two atoms that are unequally electronegative are polar covalent bonds."