Answer:
333.7 g.
Explanation:
- The depression in freezing point of water (ΔTf) due to adding a solute to it is given by: <em>ΔTf = Kf.m.</em>
Where, ΔTf is the depression in water freezing point (ΔTf = 20.0°C).
Kf is the molal freezing point depression constant of the solvent (Kf = 1.86 °C/m).
m is the molality of the solution.
<em>∴ m = ΔTf/Kf</em> = (20.0°C)/(1.86 °C/m) = <em>10.75 m.</em>
molaity (m) is the no. of moles of solute per kg of the solvent.
∵ m = (no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂)/(mass of water (kg))
∴ no. of moles of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = (m)(mass of water (kg)) = (10.75 m)(0.5 kg) = 5.376 mol.
∵ no. of moles = mass/molar mass.
<em>∴ mass of antifreeze C₂H₄(OH)₂ = no. of moles x molar mass </em>= (5.376 mol)(62.07 g/mol) =<em> 333.7 g.</em>
Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Answer:
B) hyperbolic curve; saturated with substrate
Explanation:
Enzymatic kinetics studies the speed of enzyme catalyzed reactions. These studies provide direct information about the mechanism of the catalytic reaction and the specificity of the enzyme. The speed of a reaction catalyzed by an enzyme can be measured with relative ease, since in many cases it is not necessary to purify or isolate the enzyme. The measurement is always carried out under the optimal conditions of pH, temperature, presence of cofactors, etc., and saturating substrate concentrations are used. Under these conditions, the reaction rate observed is the maximum speed (Vmax). The speed can be determined either by measuring the appearance of the products or the disappearance of the reagents.
Following the rate of appearance of product (or disappearance of the substrate) as a function of time, the so-called reaction progress curve is obtained, or simply, the reaction kinetics. This curve is represented by a hyperbolic curve
Answer:
activity coefficient 
activity coefficient 
The change in pH in part A = 0.092
The change in pH in part B = 0.102
Explanation:
From the given information:
pH of HCl solution = 1.092
Activity of the pH solution [a] = 
[a] = 0.0809 M
Recall that [a] =
× C
where;
= activity coefficient
C = concentration
Making the activity coefficient the subject of the formula, we have:
![\gamma = \dfrac{[a]}{C}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cgamma%20%3D%20%5Cdfrac%7B%5Ba%5D%7D%7BC%7D)


B.
The pH of a solution of HCl and KCl = 2.102
[a] = 
[a] = 0.00791 M
activity coefficient 

C. The change in pH in part A = 1.091 - 1.0 = 0.092
The change in pH in part B = 2.102 -2.00 = 0.102
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020