Answer : The enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Explanation :
First we have to calculate the heat gained by the reaction.

where,
q = heat gained = ?
m = mass of water = 100 g
c = specific heat = 
= final temperature = 
= initial temperature = 
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the enthalpy change during the reaction.

where,
= enthalpy change = ?
q = heat gained = 23.4 kJ
n = number of moles barium chloride = 

Therefore, the enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
Answer:
Na₂CO₃.2H₂O
Explanation:
For the hydrated compound, let us denote is by Na₂CO₃.xH₂O
The unknown is the value of x which is the amount of water of crystallisation.
Given values:
Starting mass of hydrate i.e Na₂CO₃.xH₂O = 4.31g
Mass after heating (Na₂CO₃) = 3.22g
Mass of the water of crystallisation = (4.31-3.22)g = 1.09g
To determine the integer x, we find the number of moles of the anhydrous Na₂CO₃ and that of the water of crystallisation:
Number of moles = 
Molar mass of Na₂CO₃ =[(23x2) + 12 + (16x3)] = 106gmol⁻¹
Molar mass of H₂O = [(1x2) + (16)] = 18gmol⁻¹
Number of moles of Na₂CO₃ =
= 0.03mole
Number of moles of H₂O =
= 0.06mole
From the obtained number of moles:
Na₂CO₃ H₂O
0.03 0.06
Simplest
Ratio 0.03/0.03 0.03/0.06
1 2
Therefore, x = 2
Sugar is formed through covalent bonds since there are no metal ions for the conduction of electricty. There are also no delocalized electrons within sugar that allow for the flow of electricty