1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
The first step in the reaction is the double bond of the Alkene going after the H of HBr. This protonates the Alkene via Markovnikov's rule, and forms a carbocation. The stability of this carbocation dictates the rate of the reaction.
<span>So to solve your problem, protonate all your Alkenes following Markovnikov's rule, and then compare the relative stability of your resulting carbocations. Tertiary is more stable than secondary, so an Alkene that produces a tertiary carbocation reacts faster than an Alkene that produces a secondary carbocation.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer : The concentration of Si in kilograms is, 
Explanation :
As we are given that, the concentration of Si in an Fe-Si alloy is 0.25 wt% that means:
Weight of Si = 0.25 g = 0.00025 kg
Weight of Fe = 100 - 0.25 = 99.75 g = 0.09975 kg
Density of Si = 
Density of Fe = 
Now we have to calculate the concentration in kilograms of Si per cubic meter of alloy.
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Now put all the given values in this expression, we get:
Concentration of Si in kilograms = 
Concentration of Si in kilograms = 
Thus, the concentration of Si in kilograms is, 
Lipids cannot be compressed since there is only a small distance between the molecules when bonded
<span>According to Mendeleyev-Klapeyron’s equation
pV = nRT,
where p = 160 atm V = 12 R -constant 0.0821 & T = 298 in Kelvin
Using given data, we can determine the amount of Helium gas:
n = pV/RT = (160â™12)/(0,0821â™298) = 78,48 (mol)
For atmospheric pressure (1 atm) and the same amount we can calculate the volume of tank, using previous equation:
V = nRT/p = (78,48â™0,0821â™298)/1 = 1920 (liters)
V = 1920 liters
Thus Answer is 1920 liters</span>