Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.
1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation: