The answer is C. It bans the exploitation of mineral resources
Answer:
Possible lowest volume = 0.19 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Explanation:
given data
volumetric pipette uncertainty = 0.01 cm³
total volume = 0.20 cm³
solution
we will get here Possible lowest and highest volume that is express as
Possible lowest volume = total volume - uncertainty .....................1
Possible highest volume = total volume + uncertainty ....................2
put here value in both equation and we get
Possible lowest volume = 0.20 cm - 0.01 cm
Possible lowest volume = 0.19 cm
and
Possible highest volume = 0.20 cm + 0.01 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Answer:
The answer to your question is: 69.6 %
Explanation:
Freon -112 (C₂Cl₄F₂)
MW = (12 x 2) + (35.5 x 4) + (19 x 2)
= 24 + 142 + 38
= 204 g
204 g of C₂Cl₄F₂ ----------------- 100%
142 g ----------------- x
x = (142 x 100 ) / 204
x = 69.6 %
Answer:
Check explanation
Explanation:
During the Electron Transport System occur in the mitochondrial membrane, oxygen in this reaction is been reduced to water and ATPs are being produced.
The quinone form or the oxidized form of Flavin Adenine Dinucleotide(FAD) is the FADH2. While Nicotinamide adenine dinucleotide is the acronym for NADH. NADH is a good donating substance/agent.
It has been observed that FADH2 produce two(2) ATP while NADH produces three(3) ATP. The reason for this observation is that the production of electron in the FADH2 is at the lower enegy level. Because of this it can not transfer its electron to the first complex .
While;
NADH is at the higher energy level and it can directly transfer its electron to the first complex.