5.451 X 10³ kg of sodium carbonate must be added to neutralize 5.04×103 kg of sulfuric acid solution.
<u>Explanation</u>:
- Sodium carbonate is used to neutralized sulfuric acid, H₂SO₄. Sodium carbonate is the salt of a strong base (NaOH) and weak acid (H₂CO₃). The balanced chemical reaction for neutralization is as follows:
Na₂CO₃ + H₂SO₄ ----> Na₂SO₄ + H₂CO₃
- From a balanced chemical equation, it is clear that one mole of Na₂CO₃ is required to neutralize one mole of H₂SO₄.
- Molar mass of Na₂CO₃= 106 g/mol = 0.106 kg/mol and Molar mass of H₂SO₄= 98 g/mol = 0.098 kg/mol.
- To neutralize 0.098 kg of H₂SO₄ amount of Na₂CO₃ required is 0.106 kg, so, To neutralize 5.04×10³ kg of H₂SO₄, Na₂CO₃ required is = 5.451 X 10³ kg.
<span>According to my knowledge, I feel the answer is -
Particles that struck the center of the atom were repelled.
Hope this helps!
</span>
Answer:
The only statement about monosaccharide structure which is true is b. (Monosaccharides can be classified according to the spatial arrangement of their atoms)
Explanation:
Monosaccharides are simple sugars that are classified according to the amount of carbon atoms and based on these numbers, we can call them trioses, pentoses and hexoses. They are molecules with aldehyde (aldose) or centone (ketose) groups that have more than one alcohol function, but which do not differ in their position (OH). They do not contain N, since their general formula is Cx (H2O) x. A 6-carbon monosaccharide is called hexose, since the pentose only has 5