<span>3.68 x 10²⁵ bromine atoms * 1mol/6.02*10²³ atoms=
= 61.13 mol of bromine atoms
1 mol PBr3 ----- 3 mol Br
x mol PBr3 -----61.13 mol Br
x= 1*61.13/3 = 20.4 mol PBr3.
</span>20.4 mol PBr3 <span>contain 3.68 x 10^25 bromine atoms.</span>
Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .
The existence of spectra can help the existence of atoms by expanding and multiplying in the law of London Dispersion
Answer:
Detail is given below.
Explanation:
Chemical equation:
4NH₃ + 3O₂ → 2N₂ + 6H₂O
This reaction shows that when ammonia react with oxygen it form water and nitrogen gas.
There are two reactants on left hand side oxygen and ammonia. Ammonia is formed when nitrogen and hydrogen react. While on right hand side there are two products nitrogen and water. Water is formed by the reaction of hydrogen and oxygen.
The given reaction also shows that it follow the law of conservation of mass.
According to the law of conservation mass, mass can neither be created nor destroyed in a chemical equation.
This law was given by French chemist Antoine Lavoisier in 1789. According to this law mass of reactant and mass of product must be equal, because masses are not created or destroyed in a chemical reaction.