The answer is Some of the heat used to make the steam is transformed into work as the steam pushes against the blades to make them turn. This also observes the law of conservation in thermodynamics. The kinetic energy in the steam helps push the blades and is converted to mechanical energy. Some of the energy is lost since it is never 100% efficient.
Answer:
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Al2O3 = 3.50 grams
Molar mass of Al2O3 = 101.96 g/mol
Number of Avogadro = 6.022 * 10^23 /mol
Step 2: Calculate moles Al2O3
Moles Al2O3 = mass Al2O3 / molar mass Al2O3
Moles Al2O3 = 3.50 grams / 101.96 g/mol
Moles Al2O3 = 0.0343 moles
Step 3: Calculate moles Aluminium
In 1 mol Al2O3 we have 2 moles Al
in 0.0343 moles Al2O3 we have 2*0.0343 = 0.0686 moles Al
Step 4: Calculate aluminium atoms
Aluminium atoms = moles aluminium * Number of Avogadro
Aluminium atoms = 0.0686 * 6.022 * 10^23
Aluminium atoms = 4.13 *10^22 aluminium atoms
The correct answer is E
The salt water is a mixture because the salt and the water can be separated from each other. The dissolution of salt inside water is a physical change. At the same time, the salt water is an electrolyte, because it conducts electricity. The electricity that was pass through the water led to the decomposition of the water; those bubbles that form inside the water represent oxygen gas which is a product of decomposition of water, therefore the electricity that was passed through the salt water has caused chemical change to occur inside the salt water.<span />

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m