The answer is
<span>The density (D) is quotient of mass (m) and
volume (V):
</span>

The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:

The density of the goblet is 7.90 g/cm³.
Glass is a hard substance that consists of sand, soda ash and limestone. When these substances are heated together, their molecules bond to form the substance we know as glass. We use glass for many purposes, and glass bottles have become a popular method of storage, as well as being used in chemical experiments.
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce