Henri becquerel and the curies found out that atoms were not indivisible and indestructible
Explanation:
The French Physicist, Henri Becquerel, created the appearance of radioactivity. He shared the Nobel Prize in Physics with Marie Curie and Pierre Curie (Marie's husband) in 1903 for their work in radiation. A radionuclide will emit transmission through the process of radioactive sense.
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
D is a correct Lewis Dot structure. Nitrogen has 4 valence electrons.
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer:
Chemical change
Explanation:
From all indicators, Aurelia is seeing a chemical change occurring in the reaction here.
A chemical change is a change in which new substances are produced. For every chemical change:
- they are not easily reversible
- they lead to production of new kinds of substances
- involves mass change
- require considerable amount of energy.
We start off and end with:
Metal + Acid → Black metal + rising gaseous bubbles
Clearly, it is shown that new products are formed and this reaction is impossible to reverse in order to get the reactants back.
This is a typical chemical change.