Answer:
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Explanation:
Step 1: Data given
Initial temperature = 200 °C = 473 K
Volume = 0.0250 m³ = 25 L
Pressure = 1.50 *10^6 Pa
The pressure reduce to 0.950 *10^6 Pa
The temperature stays constant at 200 °C
Step 2: Calculate the volume
P1*V1 = P2*V2
⇒with P1 = the initial pressure = 1.50 * 10^6 Pa
⇒with V1 = the initial volume = 25 L
⇒with P2 = the final pressure = 0.950 * 10^6 Pa
⇒with V2 = the final volume = TO BE DETERMINED
1.50 *10^6 Pa * 25 L = 0.950 *10^6 Pa * V2
V2 = (1.50*10^6 Pa * 25 L) / 0.950 *10^6 Pa)
V2 = 39.5 L = 0.0395 m³
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
The basis of finding the answer to this problem is to know the electronic configuration of Fluorine. That would be: <span>[He] 2s</span>²<span> 2p</span>⁵. The valence electrons, which are the outermost electrons of the atom, are the ones that participate in bonding. <em>Since the highest orbital for F is 2p, that means the highest energy occupied would be 2.</em>
Answer:
Chemical change
Explanation:
From all indicators, Aurelia is seeing a chemical change occurring in the reaction here.
A chemical change is a change in which new substances are produced. For every chemical change:
- they are not easily reversible
- they lead to production of new kinds of substances
- involves mass change
- require considerable amount of energy.
We start off and end with:
Metal + Acid → Black metal + rising gaseous bubbles
Clearly, it is shown that new products are formed and this reaction is impossible to reverse in order to get the reactants back.
This is a typical chemical change.
<span>Three sources of error that might account for the differences
in the enthalpy of fusion include the room temperature how much’ long you stirred
and another thing that might make it have different results is how long the ice
was out for </span>