Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
Answer:
The correct options are:
1) Pure chemical substance
2) Element.
Explanation:
each of the term is explained below:
1) <u>Mixture: </u> Since tungsten is an element in periodic table thus it is not a mixture.
2) False by definition of mixture.
3) false by definition of mixture.
4) <u>Solution:</u> Tungsten in a filament is in solid form hence solution is incorrect.
5) Since it is given in the question itself that the sample is pure hence option 'E' is correct as chemical substance is a pure substance that has a homogeneous composition and the sample in the question is given as pure.
6) <u>Compound:</u> By definition of compound it is formed by mixing 2 or more elements but since tungsten is an element that occurs independently in nature hence it is not a compound.
7) Tungsten is a element in the periodic table with atomic number 74.
Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Answer: d. More than 6.5 grams of copper (II) is formed, and some copper chloride is left in the reaction mixture.
Explanation: 
As can be seen from the chemical equation, 2 moles of aluminium react with 3 moles of copper chloride.
According to mole concept, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.
Aluminium is the limiting reagent as it limits the formation of product and copper chloride is the excess reagent as (14-7.5)=6.5 g is left as such.
Thus 54 g of of aluminium react with 270 g of copper chloride.
1.50 g of aluminium react with=
of copper chloride.
3 moles of copper chloride gives 3 moles of copper.
7.5 g of copper chloride gives 7.5 g of copper.