The wall would absorb extra heat during the day when the sun is out, then release the heat back into the room when the sun goes down.
1 atm = 760mmHg
754.3 mmHg / 760 mmHg * 1atm = 0.99 atm
760 mmHg = 101.3 KPa
754.3 mmHg/ 760mmHg *101.3 KPa = 100.54 KPa
Hope this helps!
Answer:
The mass density will be doubled
Explanation:
- Density is given by dividing the mass of a substance by its volume.
- An increase in mass causes an increase in density and vice versa, while a decrease in volume causes an increase in density and volume.
- Therefore, when the volume is halved, then the density will be doubled if the mass is kept constant.
- This has no effect on the number of moles as the mass is constant.
Answer:
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
Less than the concentration of Pb2+(aq) in the solution in part ( a )
Explanation:
From the question:
A)
We assume that s to be the solubility of PbI₂.
The equation of the reaction is given as :
PbI₂(s) ⇌ Pb²⁺(aq) + 2I⁻(aq); Ksp = 7 × 10⁻⁹
[Pb²⁺] = s
Then [I⁻] = 2s
![K_{sp} =\text{[Pb$^{2+}$][I$^{-}$]}^{2} = s\times (2s)^{2} = 4s^{3}\\s^{3} = \dfrac{K_{sp}}{4}\\\\s =\mathbf{ \sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}\\\\\text{The mathematical expressionthat can be used to determine the value of }\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BPb%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%5BI%24%5E%7B-%7D%24%5D%7D%5E%7B2%7D%20%3D%20s%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%204s%5E%7B3%7D%5C%5Cs%5E%7B3%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%5Cmathbf%7B%20%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BThe%20mathematical%20expressionthat%20can%20be%20used%20to%20determine%20the%20value%20of%20%20%7D%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
B)
The Concentration of Pb²⁺ in water is calculated as :
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{7*10^{-9}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7B7%2A10%5E%7B-9%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s} =\sqrt[3]{1.75*10^{-9}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%7D%20%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B1.75%2A10%5E%7B-9%7D%7D)

The Concentration of Pb²⁺ in 1.0 mol·L⁻¹ NaI




The equilibrium constant:
![K_{sp} =[Pb^{2+}}][I^-]^2 \\ \\ K_{sp} = s*(1.0*2s)^2 =7*1.0^{-9} \\ \\ s = 7*10^{-9} \ \ m/L](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%7D%5D%5BI%5E-%5D%5E2%20%5C%5C%20%5C%5C%20K_%7Bsp%7D%20%3D%20s%2A%281.0%2A2s%29%5E2%20%3D7%2A1.0%5E%7B-9%7D%20%5C%5C%20%5C%5C%20s%20%3D%207%2A10%5E%7B-9%7D%20%5C%20%5C%20%20m%2FL)
It is now clear that maximum possible concentration of Pb²⁺ in the solution is less than that in the solution in part (A). This happens due to the common ion effect. The added iodide ion forces the position of equilibrium to shift to the left, reducing the concentration of Pb²⁺.
Answer:
1. The pH of 1.0 M trimethyl ammonium (pH = 1.01) is lower than the pH of 0.1 M phenol (5.00).
2. The difference in pH values is 4.95.
Explanation:
1. The pH of a compound can be found using the following equation:
![pH = -log([H_{3}O^{+}])](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20)
First, we need to find [H₃O⁺] for trimethyl ammonium and for phenol.
<u>Trimethyl ammonium</u>:
We can calculate [H₃O⁺] using the Ka as follows:
(CH₃)₃NH⁺ + H₂O → (CH₃)₃N + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[(CH_{3})_{3}N][H_{3}O^{+}]}{[(CH_{3})_{3}NH^{+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DN%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%5D%7D)

By solving the above equation for x we have:
x = 0.097 = [H₃O⁺]
<u>Phenol</u>:
C₆H₅OH + H₂O → C₆H₅O⁻ + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[C_{6}H_{5}O^{-}][H_{3}O^{+}]}{[C_{6}H_{5}OH]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DO%5E%7B-%7D%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DOH%5D%7D)


Solving the above equation for x we have:
x = 9.96x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
![pH = -log([H_{3}O^{+}]) = -log(9.99 \cdot 10^{-6}) = 5.00](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20%3D%20-log%289.99%20%5Ccdot%2010%5E%7B-6%7D%29%20%3D%205.00%20)
Hence, the pH of 1.0 M trimethyl ammonium is lower than the pH of 0.1 M phenol.
2. The difference in pH values for the two acids is:
Therefore, the difference in pH values is 4.95.
I hope it helps you!