From Boyle's law the volume of a fixed mass of a gas is inversely proportional to temperature at constant absolute temperature.
Thus, Vα1/P
= V = k/P where k is a constant
P1V1=P2V2
Therefore; V2 = P1V1/P2
= ( 6.0 ×10^-5 × 775) /622
= 7.476 × 10^-5 L
Hence, the new volume of the air mass is 7.476 × 10^-5 L
Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O
1.always listen to teacher
2 no eating in class
3 always have attentive listening
4 always have proper safety material
5 wear eyeglasses when needed
6 let others be able to listen
sorry I could only think of 6
1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3