Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
Answer: False. Hope this helps!!
Answer:
The carbons of the acetyl group oxidize which generate CO2, and in turn H2O.
Explanation:
The pyruvic acid that is generated during glycolysis enters the mitochondria. Inside this organelle, the acid molecules undergo a process called oxidative decaborxylation in which an enzyme of several cofactors is involved, one of which is coenzyme A. Pyruvic acid is transformed into an acetyl molecule and these are been introduced to the begining of the Krebs Cycle where the acetyl-group (2C) from acetyl-CoA is transferred to oxaloacetate (4C) to produce citrate (6C). As the molecule cycles the two carbons of the acetyl oxidize and are released in the form of CO2. Then the energy of the Krebs cycle becomes sufficient to reduce three NAD +, which means that three NADH molecules are formed. Although a small portion of energy is used to generate ATP, most of it is used to reduce not only the NAD + but also the FAD which, if oxidized, passes to its reduced state, FADH2
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)