Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
Answer:
c) 22
Explanation:
Let's consider the following balanced equation.
N₂(g) + 3 H₂(g) ----> 2 NH₃(l)
According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 1 mol of N₂. For 170 g of NH₃:

According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 3 moles of H₂. For 170 g of NH₃:

The total gaseous moles before the reaction were 5.00 mol + 15.0 mol = 20.0 mol.
We can calculate the pressure (P) using the ideal gas equation.
P.V = n.R.T
where
V is the volume (50.0 L)
n is the number of moles (20.0 mol)
R is the ideal gas constant (0.08206atm.L/mol.K)
T is the absolute temperature (400.0 + 273.15 = 673.2K)

<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>