Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Sugar is formed through covalent bonds since there are no metal ions for the conduction of electricty. There are also no delocalized electrons within sugar that allow for the flow of electricty