Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, given that the mass of the product is 0.534 g, we can infer that the percent composition of tin is:

Therefore, the percent composition of oxygen is 6.4% for a 100% in total. Thus, with such percents we compute the moles of each element in the oxide:

In such a way, for finding the smallest whole number we divide the moles of both tin and oxygen by the moles of oxygen as the smallest moles:

Therefore, the empirical formula is:

Best regards.
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
Following reaction is involved in present system:
2KMnO4 + 5H2O2 + 3H2SO4 → 2MnSO4 + K2SO4 + 5O2 + 8H2O
From the above balance reaction, it can be seen that 2 moles of KMnO4 is consumed for every 5 moles of H2O2.
Now, percent by mass of hydrogen peroxide in the original solution can be estimated as follows:
percent by mass =

∴percent by mass =

= 4 %
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
Answer: 2-Phenyl-2-Penetene on ozonolysis <span>yields acetophenone and propanal.
Explanation: The tricky way to solve such questions is to simply break the double bond in alkene and place oxygen atom at each broken half double bond making it carbonyl group. The reaction of given statement is as follow,</span>