Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
For the basic solution:
11.2 = -log[H+]
[H+] = 6.31 x 10⁻¹²
For the acidic solution:
2.4 = -log[H+]
[H+] = 3.98 x 10⁻³
The difference:
3.98 x 10⁻³ - 6.31 x 10⁻¹²
≈ 4.0 x 10⁻³
The answer is B
Explanation:
Solubility is determined by the principle , "like dissolves like" .
i.e. , if a compound is polar then it will dissolve in a polar compound only , and
if a compound is non - polar then it will dissolve in a non - polar compound only .
Hence , from the question ,
Water is a polar molecule , and hence it will dissolve only the polar molecule , i.e. , from the given options the polar molecule is , iii. K₂SO₄
Hexane , is a non - polar molecules , hence it will dissolve only the non polar molecule , i.e. , from the given options the non polar molecule is i. Butane .
Anna lives in a city that is part of the tropical climate types. It has a constantly warm weather, and thus higher humidity, and according to the annual rainfall, it is most probably a rainfall that appears seasonally, not throughout the whole year.
Tim, on the other hand, lives in a city that is part of the dry climate types. It is most probably a place that is deep into the mainland, like the cold deserts of Central Asia, where the temperatures in the summer are high, and in winter are very low. Because of the distance from the sea, the rainfall doesn't reach this places, so they are very dry, and only have symbolic amount of annual rainfall.