Answer : 
Explanation : To convert amu i.e. atomic mass unit in grams we have the conversion factor as 1 amu = 
we know the mass of the proton is 1.0073 amu
So converting it into grams we have to multiply;
1.0073 amu X
= 
Now, Volume = 1/6πd³ as diameter is given as
converting it to cm will require to multiply with 100
∴ Volume = 1/6π
Hence, volume = 
Therefore, Density = mass / volume
∴ Density = 
Therefore, Density will be
.
The number of molecules in 16 grams of oxygen gas is 3.01*10^23, equal to half of Avogadro's number. ... How many molecules of oxygen (o2) are present in 16.0 g of o2…
<h2>5060 have three significant figures : Explanation given below </h2>
Explanation:
Significant figures
The significant figures (also known as the significant digits and decimal places) of a number are digits that possess certain meaning .
It includes all digits except: zeros
Rules to find significant figures
1.All non-zero digits are considered significant. For example, 23 has two significant figures.
2.Zeros in between two non-zero digits are significant: like in 202.1201 has seven significant figures.
3.Zeros to the left of the significant figures are not significant. For example, .000021 has two significant figures, zeros have no value .
4.Zeros to the right of the significant figures are significant.
That is the reason in number 5060 , it has 3 significant figures .
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>
Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>