Answer:
Explanation:
An oxidizing accepts an electron and becomes reduced while a reducing agent loses an electron and become oxidized.
Chemical equation:
1) 2 N₂H₄ + N₂O₄ → 3 N₂ + 4 H₂O
2) Hydrazine ( N₂H₄) is being oxidized
Dinitrogen tetroxide N₂O₄ is being reduced
3) The reducing agent is Hydrazine ( N₂H₄) and the oxidizing agent is dinitrogen tetroxide (N₂O₄)
i think the greater the electric charge the atom decreases in size
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
1. Gases can be easily liquefied into very small volumes and stored in liquid form Eg in LPGA cylinders and used in homes.
2. Balloons can be easily filled with air.