2: <span>Volume V = a*b*c = 6.0*3.0*3.0 = 54.0 cm^3 density ρ = mass/volume = 146/54 = 2.70 g/cm^3
3: Volume = (27.8 -21.2) cm^3
mass = 22.4 g
density = 22.4/(27.8-21.2) g/cm^3
</span>
Answer:
Three of the five oxides are expected to form acidic solutions in water
Explanation:
We have different types of oxides : Acidic oxides, Basic oxides, Amphoteric oxides, Peroxides and Higher oxides.
Only acidic oxides will dissolve in water to give an acidic solution.
Considering the given oxides carefully,
- SO2 will dissolve in water to produce H2SO3 which is acidic.
- Y2O3 will dissolve in water to produce Yttrium(III) hydroxide which is basic.
- MgO will dissolve in water only to produce Mg(OH)2 which is also basic.
- Cl2O dichlorine mono oxide will dissolve in water to produce HClO which is acidic.
- N2O5 will dissolve in water to produce HNO3 which is also acidic.
Total mass of CaCO3 = 40 amu of Ca + 12amu of C + 16×3 amu of oxygen = 100amu of CaCO3
i.e 100 tonnes of CaCO3 .
mass of CO2 = 12amu of C + 2× 16amu of O = 44 amu of CO2
mass % of CO2 in CaCO3 = (44/100)×100 =44%
i.e
44% of 100 tonnes is CO2.
=44 tonnes of CO2.
therefore, 44% of CO2 is present in CaCO3.
When heat energy is supplied to a material it can raise the temperature of mass of the material.
Specific heat is the amount of energy required by 1 g of material to raise the temperature by 1 °C.
equation is
H = mcΔt
H - heat energy
m - mass of material
c - specific heat of the material
Δt - change in temperature
substituting the values in the equation
120 J = 10 g x c x 5 °C
c = 2.4 Jg⁻¹°C⁻¹
Knowing the number of valence electrons in one of the alien elements helps in identifying it because the number of valence electrons can help categorize the alien element. Similar elements have the same valence electrons and knowing the category of the element can help further analyze the element.