Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character
Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Answer;
1.6 kg.
Solution;
The density is 1.36 g/ml;
The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml
Mass is given by; density × volume;
= 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)