Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(:
FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
Answer:
(1)=(A), (2)=(B), (3)=D, (4)=C, (5)=E, (6)=F
Explanation:
(1) Glassware used to accurately transfer small volumes = (A) Graduated pipette, that is basically a glass tube with graduation of different volumes to be dispensed.
(2) Glassware used to accurately transfer a small, single volume = (B) Volumetric pipette, that is a glass tube with a central glass bulb and is used to dispense accurately an unique volume of liquid everytime.
(3) Glassware to deliver a volume not known in advance = (D) Buret (or burette), that is used to dispense slowly a volume of liquid when a titration process is needed
(4) Glassware best used when greater access to the contents is needed = (C) Beaker, that is basically a very open glass cylinder with a spout
(5) Glassware used to prevent splashing or evaporation = (E) Erlenmeyer flask, that has a small open at the top and is useful when the liquid needs to be swirled as, for example, during a titration.
(6) Glassware used to make accurate solutions = (F) Volumetric flask, that has a long slim neck that provides a higher accuracy when a exact volume of liquid needs to be used for preparation of a solution.