Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation:
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
<h2>Answer:</h2>
The correct answer is option C which is, "Electrons in the orbit closest to the nucleus have the least amount of energy".
<h3>
Explanation:</h3>
- There are different orbitals around the nucleus on which the electrons moves around the nucleus.
- These orbitals have a specific energy, due to which they are known as energy levels.
- The energy level near to the nucleus has least amount of the energy and the energy of the orbitals increase as the distance of the orbitals increase to the nucleus.