Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Correct answer: a. releasing CO2 that dissolves and forms acid in the oceans
The fuels used in automobiles release gases like carbon dioxide, carbon monoxide, oxides of nitrogen and sulfur. Carbon dioxide when dissolved in water forms carbonic acid. So, when the usage of cars is high, these emissions of carbon-dioxide into the atmosphere increase and this leads to the lowering of pH of the oceans as the carbon dioxide present in higher amounts in to atmosphere diffuses into the oceanic waters and form carbonic acid which makes the ocean slightly acidic.

The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4