Answer: 2-Phenyl-2-Penetene on ozonolysis <span>yields acetophenone and propanal.
Explanation: The tricky way to solve such questions is to simply break the double bond in alkene and place oxygen atom at each broken half double bond making it carbonyl group. The reaction of given statement is as follow,</span>
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g
I think D, because water evaporates. Once it gets hot. Then condensation. I think
The students with ionic bonds have a better understanding of what the model needs to illustrate.
Explanation:
- When ionic compounds dissolve in water, they break apart into the ions that make them up through a process called dissociation.
- When placed in water, the ions are attracted to the water molecules, each of which carries a polar charge.
- If the force between the ions and the water molecules is strong enough to break the bonds between the ions, the compound dissolves.
- The ions dissociate and disperse in solution, each ringed by water molecules to prevent reattachment.
- The ionic solution turns into an electrolyte, meaning it can conduct electricity.
- While covalent compounds dissolve in water they break apart into molecules, but not individual atoms.
- Water is a polar solvent, but covalent compounds are usually nonpolar.
- This means covalent compounds typically don't dissolve in water, instead making a separate layer on the water's surface.
Explanation:
When pH of the solution is 11.
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
![11=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=11%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
..(1)
At pH = 11, the concentration of
ions is
.
When the pH of the solution is 6.
![pH=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
![6=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=6%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
..(2)
At pH = 6, the concentration of
ions is
.
On dividing (1) by (2).
![\frac{[H^+]}{[H^+]'}=\frac{1\times 10^{-11} M}{1\times 10^{-6}}=1\times 10^{-5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%7D%7B%5BH%5E%2B%5D%27%7D%3D%5Cfrac%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-11%7D%20M%7D%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-6%7D%7D%3D1%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%20)
The ratio of hydrogen ions in solution of pH equal to 11 to the solution of pH equal to 6 is
.
Difference between the
ions at both pH:

This means that Hydrogen ions in a solution at pH = 7 has
ions fewer than in a solution at a pH = 6