Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)
Answer: 1.2044 × 10^24
Explanation:
1 mole of calcium is 40 gram
Based on Avogadro's law:
1 mole of any substance has 6.02 x 10^23 atoms, also 1 mole of calcium is 40gram
So, 1 mole of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
Also, 1 mole of calcium is 40gram
40 grams of calcium = 6.02 x 10^23 atoms
80.156 grams of calcium = Z atoms
To get the value of Z, cross multiply:
Z atoms x 40 grams = 6.02 x 10^23 atoms x 80.156 grams
40Z = 482.54 x 10^23
Z = (482.54 x 10^23/40)
Z = 12.06 x 10^23
Put result in standard form
Z = 1.206 x 10^24 atoms
Thus, 1.206 x 10^24 atoms of Ca are present in 80.156 grams of Ca
Answer:
the candle is still solid..................in this case, yes!
Explanation:
it is still solid because the molecules are packed together tighter than the molecules in a liquid or gas.
According to Raoult's law:
-(1)
where
is observed vapor pressure of the solution,
is mole fraction of solvent, and
is vapor pressure of the pure solvent.
Vapor pressure of benzene =
(given)
Reduction in vapor pressure on addition of non-volatile solute = 10.0 % (given)
So, vapor pressure of the component in the solution = 
Substituting the values in formula (1):


Mole of benzene = 
Mole of benzene = 
Since, 
So, 


Hence, moles of a nonvolatile solute to be added is
.