55.9 kPa; Variables given = volume (V), moles (n), temperature (T)
We must calculate <em>p</em> from <em>V, n</em>, and <em>T</em>, so we use <em>the Ideal Gas Law</em>:
<em>pV = nRT</em>
Solve for <em>p</em>: <em>p = nRT/V</em>
R = 8.314 kPa.L.K^(-1).mol^(-1)
<em>T</em> = (265 + 273.15) K = 538.15 K
<em>V</em> = 500.0 mL = 0.5000 L
∴ <em>p</em> = [6.25 x 10^(-3) mol x 8.314 kPa·L·K^(-1)·mol^(-1) x 538.15 K]/(0.5000 L) = 55.9 kPa
Answer:
The boiling point decreases as the volume decreases.
Explanation:
The Temperature - Volume law otherwise called as Charles law is applied, which says that the volume of the given gas at constant pressure is directly proportional to the temperature measured in Kelvin. As the volume increases, the temperature also increases, if the volume decreases, then the temperature also decreases.
As per the Charles law, here the volume is decreased from 50 ml to 25 ml so the boiling point also decreases.
<span>Sugar is not soluble in Oil so it coagulated when Joyce added sugar to oil.
But sugar is soluble in water so when Joyce added water in the mixture of OIl and Sugar and then shaked it the sugar dissolved in the water.Leaving no traces behind.As Oil is hydrophobic it doesn't mix with water instead it floats on top.So by using the solubility of sugar in water Joyce separated sugar from oil</span>
Answer:
46.6 laps
Explanation:
Step 1: Given data
- Length of the lap (l): 1056 ft
- Total distance to be run (d): 15.0 km
Step 2: Convert "l" to km
We will use the conversion factor 1 km = 3280.84 ft.
1056 ft × (1 km / 3280.84 ft) = 0.3219 km
Step 3: Calculate the number of laps that you should run
We will use the following expression.
laps = d/l
laps = 15.0 km/(0.3219 km/lap)
laps = 46.6 laps