Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.
Answer:
Well they didn't transfer any energy when they weren’t touching and it did t produce any energy if it didn’t move. Since they are on top of each other they are causing momentum on each other creating kinetic energy
Explanation:
Arkeisha is correct because the fluid in an alkaline battery has a ph between 7.1 and 14.0