Answer:
Ok:
Explanation:
So, you can use the Henderson-Hasselbalch equation for this:
pH = pKa + log(
) where A- is the conjugate base of the acid. In other words, A- is the deprotonated form and HA is the protonated.
We can solve that
1 = log(
) and so 10 =
or 10HA = A-. For every 1 protonated form of adenosine (HA), there are 10 A-. So, the percent in the protonated form will be 1(1+10) or 1/11 which is close to 9 percent.
Answer:
180.56 Kilo joules of energy is removed in the form of heat when 1.00 kg of freon-11 is evaporated.
Explanation:
Molar mass of freon-11 = 137.35 g/mol
Enthalpy of vaporization of freon-11= 
Mass of freon-11 evaporated = 1.00 kg = 1000 g
Moles of freon-11 evaporated = 
Energy in the form of heat removed when 1.00 kg of freon-11 gets evaporated:


Answer:
n = 0.26 mol.
Explanation:
Given,
Pressure, P = 99.7 kPa = 1 atm
where 101.325 kPa = 1 atm
P = 0.984 atm
Temperature, T = 297 K
Volume = 6.452 L
Now, using ideal gas equation
PV = n RT
0.984 x 6.452 = n x 0.08206 x 297
n = 0.26 mol.
Hello!
To find the amount of atoms that are in 80.45 grams of magnesium, we will need to know Avogadro's number and the mass of one mole of magnesium.
Avogadro's number is 6.02 x 10^23 atoms, and one mole of magnesium is equal to 24.31 grams.
1. Divide by one mole of magnesium
80.45 / 24.31 = 3.309 moles (rounded to the number of sigfigs)
2. Multiply moles by Avogadro's number
3.309 x (6.02 x 10^23) = 1.99 x 10^24 (rounded to the number of sigfigs)
Therefore, there are 1.99 x 10^24 atoms in 80.45 grams of magnesium.