We should apply Boyle's Law here given initial pressure, initial volume and final volume.
P1V1= P2V2
(6.5 atm) (13 L) = P2 (3.3 L)
Solve for P2 on your calculator and that should get you to the answer.
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>