Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
Answer:
Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]
Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]
Explanation:
An amphoteric substance as HSO₃⁻ is a substance that act as either an acid or a base. When acid:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ H₃O⁺(aq) + SO₃²⁻(aq)
And Ka, the acid dissociation constant is:
<h3>Ka = [H₃O⁺] [SO₃²⁻] / [HSO₃⁻]</h3><h3 />
When base:
HSO₃⁻(aq) + H₂O(l) ⇄ OH⁻(aq) + H₂SO₃(aq)
And kb, base dissociation constant is:
<h3>Kb = [OH⁻] [H₂SO₃] / [HSO₃⁻]</h3>
Answer:
<span>23.6
g carbon dioxide comes from 8.6 g of CH4 or 10.7 g carbon dioxide comes from
15.6 g O that means the 15.6 g of oxygen is still the limiting reactant because
it gets used up and only makes 10.7 g of CO2. </span>
Explanation:
1) Balanced chemical equation:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2) mole ratios:
1 mol CH₄ : 2mol O₂ : 1 mol CO₂ : 2 mol H₂O
3) molar masses
CH₄: 16.04 g/mol
O₂: 32.0 g/mol
CO₂: 44.01 g/mol
4) Convert the reactant masses to number of moles, using the formula
number of moles = mass in grams / molar mass
CH₄: 8.6g / 16.04 g/mol = 0.5362 moles
<span />
O₂: 15.6 g / 32.0 g/mol = 0.4875 moles
5) If the whole 0.5632 moles of CH₄ reacted that yields to the same number of moles of CO₂ and that is a mass of:
mass of CO₂ = number of moles x molar mass = 23.60 g of CO₂
Which is what the first part of the answer says.
6) If the whole 0.4875 moles of O₂ reacted that would yield 0.4875 / 2 = 0.24375 moles of CO₂, and that is a mass of:
mass of CO₂ = 0.4875 grams x 44.01 g/mol = 10.7 grams of CO₂.
Which is what the second part of the answer says.
7) From the mole ratio you know infere that 0.5362 moles of CH₄ needs more twice number of moles of O₂, that is 1.0724 moles of O₂, and since there are only 0.4875 moles of O₂, this is the limiting reactant.
Which is what the chosen answer says.
8) From the mole ratios 0.4875 moles of O₂ produce 0.4875 / 2 moles of CO₂, and that is:
0.4875 / 2 mols x 44.01 g/mol = 10.7 g of CO₂, which is the last part of the answer.
The equilibrium constant is 0.0022.
Explanation:
The values given in the problem is
ΔG° = 1.22 ×10⁵ J/mol
T = 2400 K.
R = 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹
The Gibbs free energy should be minimum for a spontaneous reaction and equilibrium state of any reaction is spontaneous reaction. So on simplification, the thermodynamic properties of the equilibrium constant can be obtained as related to Gibbs free energy change at constant temperature.
The relation between Gibbs free energy change with equilibrium constant is ΔG° = -RT ln K
So, here K is the equilibrium constant. Now, substitute all the given values in the corresponding parameters of the above equation.
We get,



So, the equilibrium constant is 0.0022.