Answer: 0.635 M
Explanation:
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.
Formula used :

where,
n= Moles=
= volume of solution = 150 ml


as 1 mole of
gives 3 moles of
ions
Thus molarity of
= 
Molarity of
= 0.635 M
A. The penny experienced a color change, and a gas was produced.
The penny was less tarnished (color change), and tiny bubbles formed around the penny (due to a gas being produced).
Answer is: molality od sodium chloride is 2,55 mol/kg.
V(solution) = 100 ml.
m(solution) = d(solution) · V(solution).
m(solution) = 1,10 g/ml · 100 ml.
m(solution) = 110 g.
ω(NaCl) = 13,0% = 0,13.
m(NaCl) = ω(NaCl) · m(solution).
m(NaCl) = 0,13 · 110 g.
m(NaCl) = 14,3 g.
n(NaCl) = m(NaCl) ÷ M(NaCl).
n(NaCl) = 14,3 g ÷ 58,5 g/mol.
n(NaCl) = 0,244 mol.
m(H₂O) = 110 g - 14,3 g.
m(H₂O) = 95,7 g = 0,0957 kg.
b(NaCl) = n(NaCl) ÷ m(H₂O).
b(NaCl) = 0,244 mol ÷ 0,0957 kg.
b(NaCl) = 2,55 mol/kg.
Answer:
What mass (g) of barium iodide is contained in 188 mL of a barium iodide solution that has an iodide ion concentration of 0.532 M?
A) 19.6
B) 39.1
C) 19,600
D) 39,100
E) 276
The correct answer to the question is
B) 39.1 grams
Explanation:
To solve the question
The molarity ratio is given by
188 ml of 0.532 M solution of iodide.
Therefore we have number of moles = 0.188 × 0.532 M = 0.100016 Moles
To find the mass, we note that the Number of moles =
from which we have
Mass = Number of moles × molar mass
Where the molar mass of Barium Iodide = 391.136 g/mol
= 0.100016 moles ×391.136 g/mol = 39.12 g
Answer:
PV=nRT
n = PV/RT
n = m/Mm
m/Mm = PV/RT
m = MmPV/RT
T in kelvin = T Celsius + 273.15 = 293.15 K
m = (26.04 x 1.39 x 55)/(0.08206 x 293.15)
mass in grams = 82.8 grams
Explanation:
Ideal gases formula is PV=nRT, where:
P is the pressure (1.39 atm in this case)
V is the volume (55.0 L in this case)
R is the gas constant (0.08206 L.atm/K.mole)
T is the temperature (20.0C) should be converted to Kelvin
all the unit should correspond to the one in the R.
we also know that to find the mass, we can use number mole with the formula number of mole(n) = mass (m) divided by the molar mass (Mm). therefore we substituted that in the formula and make (m) the subject of the formula.
we found the mass to be 82.8 grams