The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
It would be 4 meters per second. With this you'd only have to take 180, ans divide 45 from it to finally get your answer! I hope all is well, and you end up passing. (:
Answer : The enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Explanation :
First we have to calculate the heat gained by the reaction.

where,
q = heat gained = ?
m = mass of water = 100 g
c = specific heat = 
= final temperature = 
= initial temperature = 
Now put all the given values in the above formula, we get:


Now we have to calculate the enthalpy change during the reaction.

where,
= enthalpy change = ?
q = heat gained = 23.4 kJ
n = number of moles barium chloride = 

Therefore, the enthalpy change during the reaction is -6.48 kJ/mole
Answer:
b. chlorine
Explanation:
it has the highest atomic radius
Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>