Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since iron (III) chloride (FeCl3) and barium chloride (BaCl2) are both chloride-containing compounds, we can compute the moles of chloride from each salt, considering the concentration and volume of the given solutions, and using the mole ratio that is 1:3 and 1:2 for the compound to chlorine:

So the total mole of chloride ions:

And the total volume by adding the volume of each solution in L:

Finally, the molarity turns out:

Best regards.
Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Answer is: 48,25 torr.
Raoult's Law: p = x(solv) · p(solv)
p - <span>vapour pressure of a solution.
</span>x(solv) - <span>mole fraction of the solvent.
</span>p(solv) - <span>vapour pressure of the pure solvent.
</span>n(ethanol) = 950g ÷ 46,07g/mol = 20,62 mol.
x(solv) = moles of solvent ÷ total number of moles
x(solv) = 20,62 ÷ 21,77 = 0,965.
p = 0,965 ·50,0 torr = 48,25 torr.
Hello!
To determine the Kb of gallic acid is actually very simple.
The
dissociation reaction of Gallic Acid (HGal) is the following:
HGal+H₂O ⇄ H₃O⁺ + Gal⁻The equation for converting from Ka to Kb is the following:

So, the Kb is
2,19*10⁻¹²Have a nice day!