Answer:
We can seprate oil and water by the process of seprating funnel
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:
Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Explanation:
The equilibriums that take place are:
Cu⁺² + 2OH⁻ ↔ Cu(OH)₂(s) ksp = 2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
Co⁺² + 2OH⁻ ↔ Co(OH)₂(s) ksp = 1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
Keep in mind that <em>the concentration of each ion is halved </em>because of the dilution when mixing the solutions.
For Cu⁺²:
2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
2.2x10⁻²⁰ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For Co⁺²:
1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
1.3x10⁻¹⁵ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 7.21x10⁻⁸ M
<u>Because Copper requires less concentration of OH⁻ than Cobalt</u>, Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For the basic solution:
11.2 = -log[H+]
[H+] = 6.31 x 10⁻¹²
For the acidic solution:
2.4 = -log[H+]
[H+] = 3.98 x 10⁻³
The difference:
3.98 x 10⁻³ - 6.31 x 10⁻¹²
≈ 4.0 x 10⁻³
The answer is B