<u>Given:</u>
MilliMoles of N2 = 2.5 mmol = 0.0025 moles
Initial volume V1 = 42 cm3
Final volume V2 = 600 cm3
Temperature T = 300 K
<u>To determine:</u>
The change in Gibbs free energy, ΔG
<u>Explanation:</u>
The change in Gibbs free energy is related to the ration of the volumes:
ΔG = -nRTln(V2)/(V1)
= -0.0025*8.314*300*ln(600/42) = -16.582 J/mol
Ans: The Gibbs free energy for the process is 0.0166 kJ/mol
Copper has a total of 29 electrons which would place the atom on the 29th number in the periodic table. In [Cu(NH₃)₄], there are 9 3d electrons of copper. The electron configuration of copper is
[Ar] 4s² 3d¹⁰ but since there is a sub shell of its figuration that indicates only 1 electron filled, and since it is in the law that an electron must be paired up with another electron no matter how completely filled is the last sub shell, that is why the ast electron was given up to the other sub shell making it 9. The d
shell can occupy around 10 electrons so it means that copper is a stable atom in
the 3d sub shell. When you add [Cr(H₂O)₆]³⁺ (aq) and NH₃ (aq) a green solution
because both are aqueous in form, you will get a purple solution containing
[Cr(NH₃)₆]³⁺ (aq) and H₂O (l).
Answer: 17 years
Explanation:
Expression for rate law for first order kinetics for radioactive substance is given by:

where,
k = rate constant
t = age of sample
a = let initial amount of the reactant
a - x = amount left after decay process
a) for completion of half life:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) for 8900 g of the mass of the sample to reach 7700 grams


Thus it will take 17 years
Answer:
- mixture
- homogenous mixture (of hydrocarbons)
- compound
Explanation:
Mixture can be easily separated by physical methods. Homogeneity and heterogeneity of a mixture is determined by whether the components there in are in a single phase and evenly distributed or not.
A solution has a solute evenly dissolved in solvent to form a liquid substance.
An element is the basic form of substance which cannot be broke down into any other simpler unit.
I hope this was helpful.