Sr(s)+Mg²+(aq)→Sr²+(aq)+Mg(s)
Number of e-'s transfered are, n=2. Equilibrium constant,
K=2.69×10∧12
ΔG=-2.303RT logK
R=gasconstant=8.314J/mol-k
T= temperature in K= 25 oC=25+273=298K
The value we get ΔG = -70922.3J. But ΔG = -nFE
n= number of e-'s transfered in the reaction =2
F= farady = 96500C
E=potential of the cell is what?
∴E = ΔG.nF
=-(-70922.3)/2×96500)
=0.367v.
First, find percent of oxygen: atom/molecule... there are 2 atoms of Oxygen so: O2/C2H2O2 which is: 32g O2 / 58g C2H2O2 =32/58.
<span>Next, multiply this by the total mass (56g C2H2O2) and the units will cancel out (g*g/g -> g) leaving you with the mass of Oxygen: </span>
<span>56g C2H2O2 * 32g O2/58g C2H2O2 = 56*32/58= 31g</span>
Answer:
The specific heat capacity of liquid and the het of vaporization is used.
.
Explanation:
Step 1: Data given
A substance at temperature 2°C.
The substance has a melting point of −10°C and a boiling point of 155°C.
The initial temperature is 2°C which is between the melting point (-10°C) and the boiling point (155°C). At 2°C, the substance is liquid.
At 155°C, the substance changes from liquid to gas.
To calculate the heat gained for the change of 2°C liquid to 155°C liquid, specific heat capacity of the liquid (C) is needed.
To calculate the heat gained for the change of liquid to 155°C gas, heat of vaporization (D) is needed.
The <u>specific heat of the solid is not used</u> because the substance is changed from liquid to gas. it doesn't come in the state of solid.
<u>Heat of fusion is not used</u>, because it's used when there is a change from its state from a solid to a liquid,
<u>The specific heat capacity of the gas is not used</u>, because the substance only formes gas after reaching 155 °C
The answer is that the mold melting point must be higher then molten glass, otherwise the mold would melt when molten glass is poured into it .
I hope this helps :)