Answer: Option (6) is the correct answer.
Explanation:
Lattice energy is described as the energy released when formation of 1 mole of an ionic compound occurs due to the combination of its constituent ions.
Also, lattice energy is inversely proportional to the distance between the cation and anion. And, when we move down a group then there occurs an increase in the atomic radii of the atoms.
This means that smaller is the ionic distance between the cation and anion, more will be the lattice energy between the atoms.
Therefore, order from weakest to strongest lattice energy (most positive to most negative) for the given compounds is as follows.
barium chloride < strontium chloride < calcium chloride < magnesium chloride
Each of the Isotopic mass * its Abundance Sum together divide by 100.
(179.946706*0.12 + 181.948206*26.5 + 182.9502245*14.3 + 183.9509326*30.64 + 185.954362*28.43 ) / 100
You get 183.84 (5s.f. ) or (183.8417786)
_award brainliest if helped!
<span>NaCl
First calculate the molar mass of NaCl and AgNO3 by looking up the atomic weights of each element used in either compound
Sodium = 22.989769
Chlorine = 35.453
Silver = 107.8682
Nitrogen = 14.0067
Oxygen = 15.999
Now multiply the atomic weight of each element by the number of times that element is in each compound and sum the results
For NaCl
22.989769 + 35.453 = 58.44277
For AgNO3
107.8682 + 14.0067 + 3 * 15.999 = 169.8719
Now calculate how many moles of each substance by dividing the total mass by the molar mass
For NaCl
4.00 g / 58.44277 g/mol = 0.068443 mol
For AgNO3
10.00 g / 169.8719 g/mol = 0.058868
Looking at the balanced equation for the reaction, there is a 1 to 1 ratio in molecules for the reaction. Since there is a smaller number of moles of AgNO3 than there is of NaCl, that means that there will be some NaCl unreacted, so the excess reactant is NaCl</span>
Answer:
a. 7278 K
b. 4.542 × 10⁻³¹
Explanation:
a.
Let´s consider the following reaction.
N₂(g) + O₂(g) ⇄ 2 NO(g)
The reaction is spontaneous when:
ΔG° < 0 [1]
Let's consider a second relation:
ΔG° = ΔH° - T × ΔS° [2]
Combining [1] and [2],
ΔH° - T × ΔS° < 0
ΔH° < T × ΔS°
T > ΔH°/ΔS°
T > (180.5 × 10³ J/mol)/(24.80 J/mol.K)
T > 7278 K
b.
First, we will calculate ΔG° at 25°C + 273.15 = 298 K
ΔG° = ΔH° - T × ΔS°
ΔG° = 180.5 kJ/mol - 298 K × 24.80 × 10⁻³ kJ/mol.K
ΔG° = 173.1 kJ/mol
We can calculate the equilibrium constant using the following expression.
ΔG° = - R × T × lnK
lnK = - ΔG° / R × T
lnK = - 173.1 × 10³ J/mol / (8.314 J/mol.K) × 298 K
K = 4.542 × 10⁻³¹
Answer:- 64015 J
Solution: There is 4250 mL of water in the calorimeter at 22.55 degree C.
density of water is 1 g per mL.
So, the mass of water =
= 4250 g
Final temperature of water after adding the hot copper bar to it is 26.15 degree C.
So,
for water = 26.15 - 22.55 = 3.60 degree C
Specific heat for water is 4.184 
The heat gained by water is calculated by using the formula:

where, q is the heat energy, m is mass and c is specific heat.
Let's plug in the values in the formula and do the calculations:

q = 64015 J
So, 64015 J of heat is gained by the water.