Answer:
You will get 5.0 g of hydrogen.
Explanation:
As with any stoichiometry problem, we start with the balanced equation.
Sn
l
+
2HF
→
SnF
2
+
H
2
Moles of H
2
=
2.5
mol Sn
×
1 mol H
2
1
mol Sn
=
2.5 mol H
2
Mass of H
2
=
2.5
mol H
2
×
2.016 g H
2
1
mol H
2
=
5.0 g H
2
Answer:
ClO⁻ + HC₂H₃O₂ ⇄ HClO + C₂H₃O₂⁻
Explanation:
Sodium hypochlorite is a strong electrolyte that ionizes in sodium cation and hypochlorite anion.
NaClO(aq) ⇒ Na⁺(aq) + ClO⁻(aq)
ClO⁻ is a base that reacts with acetic acid (HC₂H₃O₂) from vinegar (neutralization reaction).
ClO⁻ + HC₂H₃O₂ ⇄ HClO + C₂H₃O₂⁻
Following the IUPAC rules, the longest carbon chain should consist of 9 carbons because of the word 'nonane'. From there, attach two isopropyl (3-carbon chains) to the 4th and 5th carbon starting either from the left or right of the parent carbon chain. The structural formula is shown in the picture attached.
Answer:

Explanation:
We are asked to find the specific heat capacity of a sample of lead. The formula for calculating the specific heat capacity is:

The heat absorbed (Q) is 237 Joules. The mass of the lead sample (m) is 22.7 grams. The change in temperature (ΔT) is the difference between the final temperature and the initial temperature. The temperature increases <em>from</em> 29.8 °C <em>to </em>95.6 °C.
- ΔT = final temperature -inital temperature
- ΔT= 95.6 °C - 29.8 °C = 65.8 °C
Now we know all three variables and can substitute them into the formula.
- Q= 237 J
- m= 22.7 g
- ΔT = 65.8 °C

Solve the denominator.
- 22.7 g * 65.8 °C = 1493.66 g °C

Divide.

The original values of heat, temperature, and mass all have 3 significant figures, so our answer must have the same. For the number we found that is the thousandth place. The 6 in the ten-thousandth place tells us to round the 8 up to a 9.

The specific heat capacity of lead is approximately <u>0.159 Joules per gram degree Celsius.</u>