Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
Explanation:
The given reaction equation will be as follows.

Now, number of atoms on reactant side are as follows.
Number of atoms on product side are as follows.
Therefore, this equation is balanced since atoms on both reactant and product sides are equal.
Thus, we can conclude that there is one sulfur atom in the products.
Lets assume the gas is acting Ideally, then According to Ideal Gas Equation the density is given as,
d = P M / R T ------- (1)
Where;
P = Pressure = 1.03 atm
M = Molar Mass = 146.06 g/mol
R = Gas Constant = 0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
T = Temperature = 297 K
Putting Values in eq. 1,
d = (1.03 atm × 146.06 g/mol) ÷ (0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 297 K)
density = 6.17 g/L
The number of molecules in 16 grams of oxygen gas is 3.01*10^23, equal to half of Avogadro's number. ... How many molecules of oxygen (o2) are present in 16.0 g of o2…
From the question you will find that:
one capsule of tamiflu is obtained from 2.6 g of star anise.
1 capsule = 2.6 g tamiflu
? capsules = 155 g tamiflu
by cross multiplication =

= 59 capsules