The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =

Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600
Answer:
Zn°(s) + Fe⁺²(aq) => Zn⁺²(aq) + Fe°(s)
Explanation:
Molecular Equation:
Zn°(s) + Fe(NO₃)₂(aq) => Zn(NO₃)₂(aq) + Fe°(s)
Ionic Equation:
Zn°(s) + Fe⁺²(aq) + 2NO₃⁻(aq) => Zn⁺²(aq) + 2NO₃⁻(aq) + Fe°(s)
Net Ionic Equation: => Drop NO₃⁻ as spectator ion
Zn°(s) + Fe⁺²(aq) => Zn⁺²(aq) + Fe°(s)